DÖNEMSEL YÖNETİCİ (Interim Management)

Dünya bugün her konuda giderek küreselleşiyor. Bu durum firmalara sağladığı avantajların yanı sır a dezavantajlar da barındırıyor. Artık firmalar daha cesur olmak zorundalar ama aynı zamanda akılcı davranmaları da gerekiyor. İşte tam da bu noktada farklı sektörlerde görev almış Dönemsel Yöneticiler fark yaratan faydalar sağlayabiliyor. Örneğin; yeni kâr kanalları arayan kâr amacı gütmeyen kuruluş veya müzenin, perakende deneyimi olan bir profesyonelle çalışması onlara yeni ufuklar açabiliyor.

Yenilik ve gelişim hedefleyen bir firmasınız ya da beklenmeyen bir kriz ya da kaçınılmaz değişimler ve yenilikler kapınızı çaldı. Ne yaparsınız?

Firmanızın ihtiyacı olan konuda kapsamlı deneyime sahip, cesur ve farklı bakış açısıyla, işinde üst düzey becerilere sahip bir yönetici arayışına girersiniz. Peki bu durumun uzun vadede maliyetine katlanmak ister misiniz?

Dünyanın herhangi bir yerinde, hızlı çözümlere, dönüşüme veya üstün performans gösteren sonuçlara ihtiyaç duyduğunuzda ve bunun maddi sorumluluğunu sadece hedeflenen süre zarfında karşılamak istediğinizde; ‘‘Dönemsel Yönetici (Interim Management)’’ modeli ile yanınızdayız.

Dönemsel yönetici modeli, maliyet, esneklik ve sonuç alma hızı açısından önemli avantajlara sahiptir.

Bir dönemsel yönetici her zaman elde ettiği sonuçlara göre değerlendirilir.

Ana çıkarları, görev süresinin tamamı boyunca şirketin çıkarlarıyla uyumludur.

avea; firmanızda değişimi gerçekleştirebilecek, uzun yıllara dayanan deneyim ve üstün niteliklerle donanmış bağımsız profesyonellerden oluşan uluslararası bir ağa sahiptir.

Dönemsel yönetici, müşterinin ihtiyaçlarına göre avea tarafından genellikle en kısa sürede hızlı bir şekilde seçilir. Bu, hem acil durumlarla hem de kritik anlarla ve zamanında müdahalenin çok önemli olduğu durumlarda çözüm olanağı sağlar.

Bir dönemsel yöneticinin maliyetleri netleştirilir ve proje başlangıcında belirlenir. Görev, çok kısa bir sürede verilse de,  yöneticinin belirsiz bir süre için aceleyle işe alınmasıyla ilgili risklerin hiçbirini içermez. Aksine, bir dönemsel yöneticinin çalışmaya başlama hızı, bir projeye başlamadaki veya yapısal bir sorunu çözmedeki gecikmelerden kaynaklanan maliyetleri azaltmak için kilit bir faktördür.

Uzun yıllara dayanan deneyime sahip ve özel bilgiye sahip bir profesyonel olarak, yönetici zaten sorunları teşhis etme ve kârlı değişimi yaratmak için doğru çözümü hızlı bir şekilde belirleme becerisine sahiptir.

Dönemsel yönetici, değişimin olması gereken işlevin başı veya başlatılması gereken projenin yöneticisi olarak görev yapar. Yönetici, şirket içindeki içsel konumu sayesinde, fonksiyonun tüm operasyonel ve günlük sorumluluklarından sorumludur ve projeyi uygulamaya koyar. Roldeki atama, dönemsel yöneticinin, değişikliği somut eylemler kullanarak uygulayabilmesi için gerekli tüm operasyonel kaldıraçlara sahip olmasını sağlar.

Atanan proje için fazla kalifiye olan dönemsel yönetici, şirket tarafından kolayca tanımlanamayan sistemsel çözümleri kullanan sektör ve çeşitli iş dinamikleri hakkında genel bir vizyona ve bilgiye sahiptir. Bu, proje hedeflerine ulaşmak için zaman ve kaynakların optimizasyonunu garanti eder.

Dönemsel yönetici, kurum kültürü göz önünde bulundurulurken iç politikadan ve dışarıdan objektif olarak gözlemlediği organizasyonun işleyişinden etkilenmez. Bu, yöneticinin, o ortamda uzun süredir çalışan insanlar için aksi halde görünmez olan işlevsel olmayan süreçleri belirleyebileceği anlamına gelir. Böylece yönetici, yalnızca şirketin çıkarına olmak üzere, büyüme ve gelişmeye yönelik değişiklikler yapabilir.

Ortaya çıkan ihtiyaçların önceliklerle uyumlu olması için, müşteri ile üzerinde anlaşılan proje hedefi, periyodik olarak revize edilir. İhtiyaçlar ve öncelikler, piyasa koşullarındaki değişikliklerden etkilenir. Bu sebeple, şirketin iç veya dış koşullarındaki değişikliklere uyum sağlaması gerekir. Bu noktada, dönemsel yönetici sonuç odaklı olmayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.